W dniach 5-10 kwietnia 2026 r. w klasztorze Narodzenia Maryi w Guarambaré delegatura w Paragwaju, należąca do prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce (Kraków), odprawiła 5-dniowe rekolekcje zakonne.

W rekolekcjach wzięło udział ośmiu zakonników z delegatury pod duchowym kierunkiem fr. Rogério PEREIRA XAVIER, asystenta generalnego FALC (Federación América Latina Conventuales), który towarzyszył im w tym czasie modlitwy, refleksji i braterstwa.
Rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek 5 kwietnia powitaniem i procesją z relikwiami św. Franciszka w Asunción, w dniu szczególnie znaczącym ze względu na obecność naszego świętego z Asyżu w delegaturze. Następnego dnia, już w Guarambaré, w programie znalazły się konferencje, modlitwy i rozważania.
W kolejnych dniach fr. Rogério zachęcał uczestników, by potraktowali ten czas jako okazję do zastanowienia się nad własną, konkretną i rzeczywistą relacją z Bogiem oraz do zmierzenia się z wyzwaniami stojącymi przed wspólnotami klasztornymi. W tym kontekście wskazał trzy podstawowe kwestie: „brak wiary, przemieniające spotkanie, otwartość na zmiany”. Droga duchowa opierała się na tekście biblijnym, opisującym spotkanie Jezusa z Samarytanką (J 4, 1-30), a dodatkowo została uzupełniona fragmentami pism św. Franciszka.
Ostatni dzień poświęcony był wspólnej refleksji nad rzeczywistością, wyzwaniami i troskami trzech klasztorów delegatury (Asunción, Areguá i Guarambaré) w świetle tego, co przeżyto podczas rekolekcji. Był to czas naznaczony braterstwem, szczerym dialogiem i wspólnym rozeznaniem, który dostarczył konkretnych wskazówek na dalszą drogę.
Bracia z delegatury wyrazili wdzięczność fr. Rogério za jego gotowość i bliskość, jaką okazał, dzieląc z nimi czas rekolekcji i braterskiej wspólnoty.

Fr. Tomás Valerio ZEBALLO CABALLERO, delegatura w Paragwaju