W sobotę 30 maja 2026 r. w bazylice św. Franciszka w Krakowie bp Jerzy MACULEWICZ OFMConv, administrator apostolski w Uzbekistanie, udzielił święceń prezbiteratu czterem braciom mniejszym kapucynom oraz święceń diakonatu trzem braciom mniejszym konwentualnym (fr. Francis ASIIMWE, fr. Miłosz MĘŻYK i fr. Francis MUSAANYA), dwóm braciom mniejszym, jednemu bratu mniejszemu kapucynowi i jednemu karmelicie.

W oparciu o Księgę Izajasza, a dokładnie o rozdział dotyczący posłannictwa proroka, szafarz sakramentu tłumaczył braciom, co to znaczy być dobrym pasterzem i czego Bóg od nich oczekuje. Zachęcał ich, aby pomagali ludziom w odnajdywaniu drogi do Pana Boga, aby zauważali ludzi załamanych, przygnębionych i tracących nadzieję, aby uprawiali apostolstwo uśmiechu oraz byli blisko drugiego człowieka, znając jego troski i problemy. Apelował, aby ludzie nigdy nie bali się do nich podejść, aby nikogo nie odtrącali oraz mieli dla każdego czas i otwarte serce. „O św. Franciszku mówiono, że był drugim Chrystusem. Na ile potrafimy takimi być dla drugiego człowieka?” – pytał. „Wierni potrzebują sakramentów, naszych kazań, ale potrzebują też poczuć naszą bliskość, poczuć, że jesteśmy dla nich pasterzami – dobrymi pasterzami, którzy gotowi są nawet oddać za nich swoje życie” – zakończył kazanie franciszkański biskup.
Na święcenia do Krakowa przybył również z Ugandy arcybiskup metropolita stolicy kraju, Kampali, abp Paul SSEMOGERERE, którego siostrzeniec przed laty wstąpił do franciszkanów, a dziś przyjmował święcenia diakonatu. Hierarcha podziękował franciszkanom z Krakowa za to, że 25 lat temu podjęli się w jego ojczyźnie działalności misyjnej, którą do dziś z powodzeniem prowadzą i wciąż rozwijają, otwierając kolejne placówki. W sposób szczególny wyraził uznanie za pracę w obszarze budzenia i rozeznawania powołań byłemu misjonarzowi, a obecnemu kustoszowi sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, fr. Marianowi GOŁĄBOWI.
W imieniu wyższych przełożonych życzenia nowo wyświęconym złożył minister prowincjalny fr. Krzysztof BOBAK OFM. Życzył młodszym współbraciom, aby m.in. zwracali uwagę na ubogich i trędowatych XXI wieku. „Chrystus w sposób szczególny was dzisiaj do nich posyła” – mówił. Ponadto prosił wszystkich obecnych w świątyni o modlitwę w intencji neoprezbiterów i neodiakonów, aby byli dobrymi i świętymi kapłanami, a także o nowe i święte powołania do stanu kapłańskiego i zakonnego.
Rektor wyższego seminarium franciszkanów im. św. Maksymiliana w Krakowie, fr. Tomasz CZAJKA OFMConv, przypomniał, że w tej bazylice, podobnie jak w wielu świątyniach franciszkańskich na całym świecie, w tym roku wpatrujemy się szczególnie w postać św. Franciszka z Asyżu. Papież Leon XIV ogłosił bowiem rok św. Franciszka z racji przypadającej 800. rocznicy jego śmierci. „Gdyby spytać Franciszka z Asyżu o to, jaki jest Bóg, w którego wierzy i za którym tak wytrwale podąża, to bez wątpienia mógłby wskazać na Eucharystię. To w tym sakramencie Franciszek odkrywa swojego Pana – Jego obecność, miłość, a przede wszystkim pokorę i uniżenie. Chcemy i my (…) uwielbiać Boga za Jego niekończącą się dobroć, wyrażającą się również w tym, że On wciąż powołuje tych, którzy będą nieść Go światu” – powiedział na zakończenie.

Fr. Jan Maria SZEWEK