W Niepokalanowie Lasku, klasztorze należącym do prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce (Warszawa), odbyły się w dniach 4-9 maja 2026 r. rekolekcje dla osób z chorobą onkologiczną. Wzięło w nich udział 17 osób.

Tematem przewodnim rekolekcji, które prowadził fr. Ryszard M. ŻUBER, było motto: Cierpienie jako towarzysz choroby. Rekolekcjonista mówił o tym, jak ofiarować swoje cierpienia, aby nie zostały one zmarnowane. Nawiązywał też do życia św. Maksymiliana, a także do życia sługi Bożego fr. Innocentego Marii WÓJCIKA, którzy w pokorze i cichości znosili swoje cierpienia i w ten sposób doszli do świętości.
Podczas turnusu była wspólna modlitwa, Msza św., różaniec, nabożeństwo majowe, rozważanie stacji drogi krzyżowej, a także okazja do przyjęcia sakramentu chorych i wstąpienia do Rycerstwa Niepokalanej.
Uczestnicy mieli możliwość konsultacji lekarskiej, gdyż chorych odwiedził dr Wiktor CHMIELARCZYK. Nie zabrakło chwil radości w czasie wspólnych pogodnych wieczorów, spacerów, posiłków oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami przy kawie, herbacie i ciastku.
Był to również czas wspomnień o śp. fr. Stanisławie PIĘTCE oraz śp. Renacie KUPIS, dzięki którym te rekolekcje są organizowane po dziś dzień.

S. Teresa Maria GRABOŃ SFMI